Na co mogą liczyć dzieci niepełnosprawne i ich rodziny w Krakowie

W Krakowie rodziny z dzieckiem niepełnoprawnych mogą liczyć na różnego rodzaju udogodnienia. O wielu z nich dowiadują się przypadkowo, czasem od urzędników załatwiając jakieś spawy w Urzędzie.

Chciałabym się z Wami podzielić, może komuś się przyda taka wiedza.

Oprócz możliwości wyrobienia karty parkingowej na osobę niepełnosprawną, która ułatwia parkowanie w mieście na miejscach uprzywilejowanych można również wykupić specjalny abonament do parkowania w strefie. Cena takiego abonamentu to zaledwie 2,50 zł miesięcznie i uprawnia do parkowania na każdym parkingu, bez konieczności uiszczenia opłaty za parkowanie, co jest bardzo wygodne, bo jeżdżąc z dzieckiem na liczne rehabilitacje i zajęcia w centrum, nie trzeba za każdym razem szukać parkomatu. Jest to również spora oszczędność dla rodziców.

http://mi.krakow.pl/strefa-platnego-parkowania/informacje-dla-niepelnosprawnych

Kolejnym udogodnieniem jest karta N, czyli Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Karta ta przysługuje każdemu członkowi rodziny osoby niepełnosprawnej, rodzicom oraz rodzeństwu do uzyskania pełnoletności lub do ukończenia 24. roku życia w sytuacji, gdy dziecko nadal się uczy natomiast dziecku niepełnosprawnemu do ukończenia 25 roku życia.

Jakie korzyści daje Karta N:

  • Karta ta uprawnia każdego domownika do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w Krakowie
  • Dzięki Karcie dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka samorządowego, a od grudnia dzieci są zwolnione również z opłat w takim żłobku.
    (szkoda, że jest tylko zapis dotyczący żłobka a nie również przedszkoli)

Jest również wielu Partnerów, respektujących Krakowską Kartę N. Można uzyskać u nich zniżki.

Poniżej link dla zainteresowanych.

https://news.krakow.pl/jakie-ulgi-otrzymaja-rodziny-z-karta-n-pelna-lista-partnerow-programu

Nam najbardziej spodobały się zniżki do Krakowskiego ZOO (napewno będziemy często korzystać) oraz zniżki na basen i do muzeów. Do teatrów też może będziemy częściej chodzić :)

Miło, że Miasto Kraków pamięta o niepełnosprawnych i ich rodzinach. Wiadomo, że wolelibyśmy tej karty nie mieć a cieszyć się zdrowiem całej trójki. Rzeczywistość jest jaka jest, więc cieszmy się z tego co mamy.